we're going

live!

the showcase will be available via livestream!
this is a great option for friends & family
who are not able to attend the shows!

show #1: Friday, June 4th at 6pm | company + preschool
show #2: Saturday, June 5th at 11am | preschool + pre/lil level
show #3: Saturday, June 5th at 3pm | level 1
show #4: Saturday, June 5th at 6pm | level 2 & 3

tips for our viewers! 

  • We HIGHLY suggest that you connect to wifi to experience the livestream in the highest quality possible.

  • The recommended browsers to use are Google Chrome and Firefox. 

  • Click 'Refresh" on your web browser if you are experiencing buffering/glitches/ or freezing. 

  • All registered dancers will receive a complimentary copy of the entire show via digital download after the show is over.

LIVE STREAM PROVIDED BY:
n2t_purple_white.png

show # 1

friday, June 4th
start time: 6pm

1. Full Time Company Teen Contemporary - “Nemesis” - Choreographed by Andrew Mulet

2. Full Time Company Mini Hip Hop - “C-Breezy” - Choreographed by Ben Faustino

3. Full Time Company Teen Ballet - “Don Quixote: Kitri’s Friends” - Choreographed by Megan Dunn

4. Full-Time Company Mini Ballet - “Giselle: Willies” - Choreographed by Megan Dunn

MOST IMPROVED VIDEO

5. Full Time Company Teen Jazz - “Anything I Do” - Choreographed by Chase Hudson

6. Full Time Company Mini Jazz - “Kiss Kiss” - Choreographed by Chase Hudson

7. Full Time Company Teen Contemporary- “Waterwork” - Choreographed by Teddy Forance

8. Full Time Company Mini Musical Theatre - “Don’t Rain on My Parade” - Choreographed. by Gina Francis

9. Full Time Company Teen Musical Theatre - "One"  - Choreographed by Michael Prince

INTERMISSION

10. Full Time Company Junior Jazz- “Replicas” - Choreography by Taryn Shulak / Assistant Choreographer: Elena Espinoza

11. Micro Mini Contemporary - If it Wasn’t for Your Love” - Choreographed by Gina Francis

12. Wednesday Preschool - “Hercules”  - Choreographed by Taryn Shulak

13. Wednesday Tap (Ages 13+) - “Better Days” - Choreographed by Gina Francis

14. Wednesday Tap (Age 9-12) - “What A Feeling” - Choreographed by Gina Francis

15. Full Time Company Senior Contemporary - “Lonely Too” - Choreographed by Michael Prince

16. Full Time Company Junior Contemporary- “Frustrated” - Choreographed by Michael Prince

17. Micro Mini Jazz - “Glam” - Choreographed by Taryn Shulak 

18. Full Time Company Mini Jazz - “I Don’t Speak French” - Choreographed by Taryn Shulak / Assistant Choreographer: Ally Pereira

DANCER OF THE YEAR VIDEO

19. Full Time Company Teen Hip Hop - “Get Up” - Choreographed by Ben Faustino

show # 2

Saturday, June 5th
start time: 11am

1. Monday Pre Ballet - “Paquita Suite” - Choreographed by Ben Slayen

2. Thursday Pre Ballet - “Tarantella” - Choreographed by Ben Slayen

3. Friday Pre Ballet - “Disney Medley” - Choreographed by Christine Thomas

4. 2020-2021 Dancer of the Year: Kylee Molinary - “Tears” - Choreographed by Melissa Jackson

5. Tuesday Tap - “Just Fine” - Choreographed by Gina Francis

6. Wednesday Lil Breaking - “Fancy Footwork” - Choreographed by Mario Toledo

MOST IMPROVED VIDEO

7. Thursday Lil Jazz- “Bop” - Choreographed by Taryn Shulak

8. Monday Lil Jazz - “School's Out” - Choreographed by Taryn Shulak

DANCER OF THE YEAR VIDEO

9. Thursday Lil Contemporary - "Before You Go"  - Choreographed by Kathy Vourtsis

10. Monday Preschool - “Butterfly” - Choreography by Taryn Shulak

11. Tuesday Lil Hip Hop - "We Be Jumpin'” - Choreographed by Elena Espinoza

show # 3

Saturday, June 5th
start time: 3pm

1. Monday Ballet 1 - “Don Quixote: Variation Classique” - Choreographed by Megan Dunn

2. 2020-2021 Dancer of the Year: Kylee Molinary - “Tears” - Choreographed by Melissa Jackson

3. Thursday Ballet 1 - “Le Corsaire Suite” - Choreographed by Ben Slayen

4. Friday Ballet 1 - “Mr. Sandman” - Choreographed by Christine Thomas

5. Wednesday Breaking 1 - "Battle Time" - Choreographed by Mario Toledo

6. Micro Mini Contemporary - “If It Wasn't For Your Love” - Choreographed by Gina Francis

7. Monday Contemporary 1- “The Only One You'll Ever Need” - Choreographed by Kathy Vourtsis

MOST IMPROVED VIDEO

8. Tuesday Tap- “Love On Top” - Choreographed by Gina Francis

9. Friday Jazz 1 - “Dance Like Yo Daddy” - Choreographed by Elena Espinoza

10. Monday Jazz 1 - "Shake Your Groove Thing"  - Choreographed by Elena Espinoza

DANCER OF THE YEAR VIDEO

11. Thursday Hip Hop 1 - “Ando Fresh” - Choreography by JP Cajina

12. Tuesday Hip Hop 1 - "Translation'” - Choreographed by Elena Espinoza

13. Micro Mini Jazz - "Glam" - Choreographed by Taryn Shulak

show # 4

Saturday, June 5th
start time: 6pm

1. Part-Time Company Hip Hop - “Ready or Not” - Choreographed by Kayla Weisman

2. Tuesday Ballet 2 & 3 - "Swan Lake Suite" - Choreographed by Megan Dunn

3. Friday  Ballet 2 - “Rewrite the Stars” - Choreographed by Christine Thomas

4. Thursday Ballet 2 - “Don Q Suite” - Choreographed by Ben Slayen

5. Part-Time Company Ballet - "Don Quixote: Amour" - Choreographed by Megan Dunn

6. 2020-2021 Dancer of the Year: Kylee Molinary - “Tears” - Choreographed by Melissa Jackson

7. Tuesday Contemporary 2 & 3- “The Only One You'll Ever Need” - Choreographed by Kathy Vourtsis

MOST IMPROVED VIDEO

8. Part-Time Company Jazz- “Seven Deadly Sins” - Choreographed by Taryn Shulak

9. Thursday Contemporary 2 - “Wonder” - Choreographed by Kathy Vourtsis

DANCER OF THE YEAR VIDEO

10. Student Leadership Dance"  - Choreographed by Kimora Miller

11. Wednesday Hip Hop 2 - “TAPPD'N” - Choreography by JP Cajina

12. Thursday Jazz 2 - "Confident'” - Choreographed by Taryn Shulak

13. Part-Time Company Contemporary - "The Fall" - Choreographed by Kathy Vourtsis

14. Tuesday Jazz 2 & 3  - "Impossible" - Choreographed by Elena Espinoza

15. Part-Time Company Musical Theatre - "Too Darn Hot" - Choreographed by Elena Espinoza